Programy do spolszczeń

Programy do spolszczeń #2 – Hex Workshop

W tym wpisie wracamy do kwestii technicznych. Pisałem wcześniej o forum Xentax i o analizie plików. Tutaj też muśniemy ten temat.

Hex Workshop jest programem wspierającym programistów w analizie i wydobywaniu konkretnych danych z archiwum, których akurat szukają. Nazwa programu od razu mówi nam, że będziemy mieć do czynienia z systemem szesnastkowym. Jest on bardzo wygodny do rozpoznawania danych w plikach.

Po otwarciu okna programu od razu rzuca nam się w oczy podział na trzy ważne części. Z lewej strony jest pełno cyfr i liter zapisanych właśnie szesnastkowo. W tej części trzeba zaznaczać bajty i doszukiwać się strzępów informacji. Tutaj znajdują się też offsety. Są do adresy pierwszych wartości w pokazywanej linijce. Przydatne do orientacji w pliku.

Z prawej strony mamy to samo co po lewej tylko przedstawione w języku bardziej zrozumiałym dla człowieka. Czyli każdy bajt przestawia jakiś znak z tabeli ASCII. Tak najłatwiej lokalizuje się położenie tekstu. Stringi (czyli fragmenty tekstu) często oddzielane są od siebie wartością 00. Poza czytelnym tekstem w większości raczej będą się pojawiały znaki, które ustawione koło siebie nie są zbyt zrozumiałe. To jednak ważne dane. Można je śmiało analizować.

Na dole mamy okienka z bajerami. Domyślnie są tam wyniki wyszukiwania i struktury, ale warto czasem przełączyć okienko na zakładki albo wynik porównywania dwóch plików.

Największą zaletą tego programu jest niewątpliwie bogactwo dodatkowych funkcji. Te ważniejsze są widoczne w menu opcji. Mamy tam kalkulator szesnastkowy, zaznaczanie obszaru bajtów kolorami i zakładki. To są niezbędne pomoce w pracy programisty, który ma na celu dokładne zrozumienie pliku i napisanie odpowiedniego programu.

Na forum Xentax można znaleźć bardzo dobry poradnik wyjaśniający efektywne użycie Hex Workshop. Niestety zarówno sam hex edytor jak i poradnik są po angielsku, więc trzeba się trochę wysilić, żeby coś z tego zrozumieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = four