Poradniki

Nakładanie łatek w formacie *.xdelta

Delta Patcher Lite jest programem, który znakomicie poradzi sobie z podmianą odpowiedniej zawartości gry. Przedstawione w artykule łatki to małe pliki zawierające dane, które chcemy zastąpić w grze w inny sposób, niż najzwyklejsza zamiana oryginalnych plików metodą kopiuj wklej. Przydają się w sytuacjach, gdzie spolszczenie jest za duże (kilka gigabajtów), a my chcemy, żeby nasze pliki można było jak najszybciej pobrać i uruchomić zmodyfikowaną grę. Oczywiście łatki wielkości kilku megabajtów w większości przypadków nie mają sensu, ale i tak można to bez problemu zrealizować. Są różne rodzaje patchy i patcherów, jednak ten omawiany w tekście jest według mnie najbardziej komfortowy i nie sprawia problemów przy użytkowaniu. Program jest dostępny do pobrania http://www.romhacking.net/utilities/704/

Poniższa instrukcja będzie dotyczyła tylko nakładania łatki, gdyż tylko to możemy zrobić w wersji „Lite”. Do samodzielnego tworzenia patchy, trzeba zaopatrzyć się w rozszerzoną wersję programu.
Najpierw musimy pobrać Delta Patcher na dysk, przygotować gotową łatkę i możemy się zabierać do roboty.

Uruchamiamy program DeltaPatcherLite.exe

1

Następnie w oknie programu należy wybrać lokalizację pliku, który chcemy spatchować oraz łatki xdelta korzystając z przycisków „Open…”

2

Z prawej strony wyświetli nam się informacja, że wybraliśmy oba pliki. Teraz wystarczy kliknąć Apply patch z lewej strony głównego okna programu i OK w okienku, które nam wyskoczy, gdy program skończy pracę.

3

I to tyle. Nasz plik został pomyślnie spatchowany. Teraz może zostać skopiowany do folderu gry, co spowoduje zmianę jej domyślnej zawartości.

Warto zainteresować się też innymi programami tego typu.
Lista dostępna poniżej.
http://www.romhacking.net/utilities/1040/
http://www.romhacking.net/utilities/468/
http://www.romhacking.net/utilities/746/
http://www.romhacking.net/utilities/354/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight + 1 =